Statutory & Select Committees

Statutory Committees

  • Transportation and County Airport: Chair Paul Liss, Doug Johnson, Rob Pallarito Staff: Matt Barresi, Tim Cherwinski
  • Local Emergency Planning Committee: Doug Johnson, Kenneth Glasser
  • 911: Paul Liss, Brett McVannel
  • Planning Commission: Jason Caverson
  • Parliamentarian: Terra Deming

Select Committees

  • Budget - Finance: Chair Paul Liss, Kenneth Glasser, Rob Pallarito, Jason Caverson. Staff: Matt Barresi, Mel Maier
  • Criminal Justice Coordinating Committee: Chair Doug Johnson, Paul Liss, Rob Pallarito, Vicki Courterier, Sheriff Matt Nowicki, Undersheriff Matt Muladore, Prosecutor Mike Rola, Judge Michael Cooper, Judge George Mertz, Capt Brian Webber, Chief Frank Claeys, Dona Wishart, Gary Gelow, Diane Rekowski, Mike Turnbull
  • Personnel Chair: Paul Liss, Jason Caverson, Terra Deming, Doug Johnson, Staff: Trisha Adam

Component Unit/Contractual Liaisons

  • Commission on Aging: Doug Johnson, Rob Pallarito- Alternate
  • EMS: Bruce Brown, Terra Deming- Alternate
  • Library: Jason Caverson, Rob Pallarito- Alternate
  • Housing Committee: Terra Deming, Brett McVannel
  • Parks and Recreation: Doug Johnson, Brett McVannel-Alternate
  • Road Commission: Kenneth Glasser, Brett McVannel- Alternate
  • Sportsplex: Bruce Brown, Terra Deming- Alternate
  • Kirtland Advisory: Kenneth Glasser, Henry Mason- Alternate
  • District Health: Terra Deming/Rob Pallarito, Bruce Brown- Alternate
  • Mental Health (NCCMH): Paul Liss, Terra Deming- Alternate
  • Soil Conservation: Henry Mason, Bruce Brown- Alternate
  • Construction Board of Appeals: Doug Johnson, Jason Caverson- Alternate
  • Appeals Board (Sanitary Board of Appeals): Paul Liss/Bruce Brown, Rob Pallarito- Alternate

Community, Government & Program Liaisons

  • Au Sable River Zoning Review: Brett McVannel, Terra Deming- Alternate
  • Community Corrections: Paul Liss, Kenneth Glasser- Alternate
  • Fair Board: Henry Mason, Terra Deming- Alternate
  • Gaylord City Commission: Julie Powers, Rob Pallarito- Alternate
  • Mac/Worker Comp/Risk Management: Doug Johnson
  • Mac Board and Committees: Kenneth Glasser
  • Manistee River Zoning Review: Jason Caverson, Terra Deming- Alternate
  • MSU Extension: Bruce Brown
  • NEM Consortium: Terra Deming, Doug Johnson- Alternate
  • NEMCOG: Rob Pallarito, Henry Mason- Alternate
  • NEMCSA: Kenneth Glasser, Henry Mason- Alternate
  • NMRE: Doug Johnson, Bruce Brown- Alternate
  • OCHSCB and DHHS: Terra Deming, Rob Pallarito- Alternate
  • Pigeon River Advisory/Zoning: Kenneth Glasser, Paul Liss- Alternate
  • S.A.N.E.: Brett McVannel, Rob Pallarito- Alternate
  • Township Association: Kenneth Glasser, Rob Pallarito- Alternate
  • Veterans' Affairs: Henry Mason, Terra Deming- Alternate
  • Recycling: Chair Kenneth Glasser, Phil Alexander, Janice Lampert, Beth Dipzinski, Diane House, Mike McCarthy, Bill Marshall, Don Sklarczyk, Diane Franckowiak, Sue Smethurst, Dave Smethurst, Diane Pompei, Jeri-Lynn Bailey, John Frye, Judy Koronka
  • Groen Nature Preserve Visioning Committee: Brett McVannel, Tom Pratt, Don Sklarczyk, Jim Hilgendorf, Matt Nowak

Elected Officials' Liaisons

  • Clerk/Register of Deeds: Doug Johnson
  • Prosecuting Attorney: Paul Liss
  • Sheriff: Jason Caverson
  • Treasurer: Brett McVannel

Note: Elected officials will be scheduled for quarterly reports to the Board of Commissioners on a rotating basis.